Wynik z tytułu odsetek za 2022 rok wyniósł 11 224 mln PLN, tj. o 2 513 mln PLN więcej niż w poprzednim roku. Wyższy wynik r/r był determinowany głównie wzrostem przychodów z tytułu finansowania udzielonego klientom spowodowanym podwyżkami stóp procentowych. Efekt ten częściowo zmniejszył się w wyniku ujęcia w III kwartale 2022 roku jednorazowej straty w wysokości 2 443 mln PLN związanej z ustawowymi wakacjami kredytowymi, pomniejszającej przychody od kredytów mieszkaniowych. Negatywnie na poziom wyniku odsetkowego w 2022 roku wpłynęły spadek wyniku z tytułu rachunkowości zabezpieczeń oraz wzrost kosztów odsetkowych od depozytów klientów, wynikające głównie z podwyżek stóp rynkowych dla PLN.
Przychody odsetkowe w 2022 roku wyniosły 18 524 mln PLN i w porównaniu z 2021 rokiem były wyższe o 102,1%, w głównej mierze w efekcie:
- wzrostu przychodów z tytułu finansowania udzielonego klientom o 7 044 mln PLN r/r – związanego głównie ze wzrostem średniego oprocentowania finansowania udzielonego klientom o 3,6 p.p. (z wyłączeniem wpływu ustawowych wakacji kredytowych), przy zmianie struktury średniego wolumenu należności kredytowych (wzrost udziału kredytów gospodarczych kosztem pozostałych grup kredytów, głównie kredytów mieszkaniowych walutowych),
- wyższych przychodów od papierów wartościowych (+1 388 mln PLN r/r), głównie w efekcie wzrostu średniego oprocentowania wynikającego ze wzrostu rynkowych stóp procentowych,
- niższych przychodów z tytułu rachunkowości zabezpieczeń (-411 mln PLN r/r), głównie w efekcie spadku średnich marż na transakcjach IRS po podwyżkach stóp dla PLN, które przełożyły się na ujemne wyniki prezentowane w kosztach odsetkowych.
Koszty odsetkowe wyniosły 7 300 mln PLN i w porównaniu z 2021 rokiem były wyższe o 6 847 mln PLN, głównie ze względu na:
- wzrost kosztów odsetkowych od depozytów o 3 486 mln PLN, związany głównie ze wzrostem średniego oprocentowania depozytów związanego z podwyżkami stóp procentowych w PLN po decyzjach RPP oraz ze zmian w strukturze terminowej polegających na wzroście udziału wyżej oprocentowanych depozytów terminowych,
- rachunkowość zabezpieczeń, z tytułu której poniesiono koszty odsetkowe w wysokości 3 142 mln PLN r/r, głównie w efekcie spadku średnich marż na transakcjach IRS po podwyżkach stóp dla PLN.
*Wskaźniki w 2022 roku zostały obliczone z wyłączeniem wpływu ujęcia w III kwartale 2022 roku skutków ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom (tzw. ustawowe wakacje kredytowe) w wysokości 2 443 mln PLN.
Marża odsetkowa w 2022 roku, z wyłączeniem wpływu ujęcia w III kwartale 2022 roku skutków ustawowych wakacji kredytowych, wzrosła o 1,22 p.p. r/r i wyniosła 3,82%.
Wzrost marży wynikał z wyższej rentowności aktywów, która była efektem wyższych stóp rynkowych w Polsce, które przełożyły się w większym stopniu na wzrost oprocentowania aktywów niż pasywów. Negatywnie na rentowność aktywów wpłynęły zmiany w strukturze aktywów oprocentowanych (wzrósł udział niżej oprocentowanych należności od banków kosztem głównie udziału papierów wartościowych oraz udziału najwyżej oprocentowanych należności od klientów).
W 2022 roku średnie oprocentowanie kredytów PKO Banku Polskiego S.A. wyniosło 7,6%, a średnie oprocentowanie depozytów ogółem ukształtowało się na poziomie 1,1%. W 2021 roku było to odpowiednio 3,5% i 0,1%.
Średnie oprocentowanie nowych depozytów terminowych w PLN (dla klientów indywidualnych i przedsiębiorstw) w 2022 roku wyniosło 4,8%.