Bank uwzględnia czynniki klimatyczne w ocenie kredytowej klienta oraz przygotowuje się do oceny portfela korporacyjnego według taksonomii działalności zrównoważonej. Bank dostrzega szanse biznesowe związane z finansowaniem transformacji działalności klientów na działalność niskoemisyjną oraz związane z adaptacją do zmian klimatycznych. W tym celu rozszerza swoją ofertę produktową oraz wspiera klientów w transformacji i adaptacji do zmian klimatycznych.
Bank jest świadomy potencjalnego wpływu zmian klimatycznych na działalność operacyjną. W horyzoncie średniorocznym identyfikuje następujące klimatyczne ryzyka fizyczne i transformacyjne:
- ryzyko regulacyjne związane z cenami uprawnień do emisji i rozszerzaniem zakresu systemu na kolejne sektory oraz planem wprowadzenia granicznego podatku węglowego (CBAM) od 10/2023. Powyższe działania mogą istotnie zmienić sytuację finansową klientów i wpłynąć na ich możliwość obsługi zobowiązań,
- ryzyko regulacyjne związane z rozszerzeniem zakresu raportowanych emisji oraz wprowadzeniem konieczności, w miejsce dowolności, raportowania emisji gazów cieplarnianych w całym łańcuchu dostaw i tworzenia wartości,
- ryzyko finansowania projektów inwestycyjnych w nowe pro-ekologiczne technologie, które nie osiągną sukcesu rynkowego,
- ryzyko wzrostu częstotliwości i gwałtowności nietypowych zjawisk pogodowych prowadzące do zmiany wartości zabezpieczeń.
Bank analizuje ekspozycje w portfelu bankowym wrażliwe na wpływ długotrwałych i nagłych zdarzeń fizycznych związanych ze zmianą klimatu według sektora NACE i lokalizacji geograficznej działalności klienta lub miejsca zabezpieczenia w postaci nieruchomości. Bank wykorzystuje w swoich analizach modele klimatyczne (projekt KLIMADA 2.0) opublikowane przez Instytut Ochrony Środowiska Państwowy Instytut Badawczy, w ramach których analizowany jest scenariusz RCP8.5 (utrzymanie aktualnego tempa wzrostu emisji gazów cieplarnianych, w formule „business as usual”, średnia temperatura Ziemi wzrośnie o 4.5° względem epoki przedindustrialnej) dla okresów dekadowych 21-30; 31-40; 41-50. Bank wykorzystał skalę ryzyka narażenia na ryzyko fizyczne od 1 do 5 (1 – niskie, 5 – bardzo wysokie). W raporcie adekwatności kapitałowej Bank ujawnia występowanie ryzyka fizycznego we wszystkich lokalizacjach geograficznych, dla których ryzyko wystąpienia długotrwałego i gwałtownego zjawiska fizycznego jest istotne.
Po stronie szans Bank dostrzega nowe możliwości finansowania niskoemisyjnych produktów i usług oraz finansowania transformacji energetycznej i systematycznie rozszerza ofertę zielonych produktów stawiając przed sobą ambitne cele strategiczne dotyczące zielonego finansowania.
W Obszarze Zarządzania Ryzykiem ESG Bank realizuje zadania mające na celu zapewnienie zgodności z poniższymi regulacjami zewnętrznymi:
- Taksonomia (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2020/852 z 18.06.2020 roku w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/2088 wraz z rozporządzeniami delegowanymi) – Bank i Grupa Kapitałowa Banku jest w trakcie projektu operacjonalizacji technicznych kryteriów Taksonomii UE;
- Implementacyjne Standardy Techniczne – Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2022/2453 z dnia 30 listopada 2022 roku zmieniające wykonawcze standardy techniczne określone w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/637 w odniesieniu do ujawniania informacji na temat ryzyk z zakresu ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego zgodnie z art. 449a Rozporządzenia (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 roku w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012.
Bank prowadzi prace mające na celu rozbudowę systemów informatycznych służących do gromadzenia, agregowania i zarządzania danymi z obszaru zrównoważonego rozwoju.
Bank wypracował zasady ujawnień informacji na temat ryzyk ESG zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem wdrażającym wykonawcze standardy techniczne (ITS). Z uwagi na ograniczoną dostępność niektórych danych według stanu na 31.12.2022 roku ujawnienia niektórych informacji opierają się na danych oszacowanych w sposób ekspercki. Szczegółowe informacje na temat tego ujawnienia znajdują się w Raporcie adekwatności kapitałowej.